Home

Ilość odsłon: 6325   Data publikacji:  2006-08-04

Wieża dla miasta

    Hajnowska wieża ciśnień w tym roku świętuje swoje 50 – lecie. Niestety tej rocznicy nie doczekała jako funkcjonujący obiekt.

      Przez pół wieku dostarczała wodę na potrzeby PKP, głównie do parowozów. Zasilała również pobliskie dzielnice mieszkaniowe, między innymi: cześć Mazur, Międzytorów, ulicę Skarpową, Białowieską oraz Bohaterów Warszawy. W 2005 roku Polskie Koleje Państwowe przekazały wieżę wraz z ujęciem wody i dwiema studniami głębinowymi Urzędowi Miasta Hajnówka. Obecnie obiektem zarządza Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

   - Wieża jest w nienajlepszym stanie technicznym – mówi Artur Gierasimiuk, specjalista do spraw dokumentacji i odbioru technicznego PWiK - Nie miała w swojej historii poważnego remontu, jedynie drobne naprawy. Zdecydowaliśmy się przyłączyć ją wraz z całym układem zasilającym do miejskiej sieci wodociągowej. Od listopada 2005 roku przestała definitywnie funkcjonować.

    Odłączenie wieży nie przesądza jednak o całkowitej rezygnacji z jej funkcji. W każdej chwili można ją uruchomić na wypadek awarii sieci miejskiej lub pory nocnej. Wieża w dwóch umiejscowionych w niej zbiornikach gromadzi 250 m sześć. wody. Mieszkańcy Hajnówki zużywają w okresie zimowym około 2 tys.m sześć.wody, latem natomiast 3 razy więcej. Obiekt, jest więc w stanie zapewnić jedną dziesiątą potrzeb miasta.
     Blisko 30 metrowa wieża od dawna przyciąga uwagę wielu mieszkańców Hajnówki, którzy upatrują w niej przyszły obiekt turystyczny w postaci na przykład kawiarni lub obserwatorium astronomicznego.

- Nie planujemy przeznaczyć wieży na cele turystyczne – dementuje pogłoski Artur Gierasimiuk  – Lokalizacja jej nie jest zbyt atrakcyjna. Znajduje się wśród garaży i posiada trudny dojazd. W razie potrzeby będzie jeszcze pełnić swoją funkcję.

JZ

Widok z wieży zrekompensował trudy wdrapywania się na szczyt
po metalowej okopconej drabinie :)


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444